اتاق خواب بی اعتمادی ضرب المثل حافظه اعتماد

اتاق خواب: بی اعتمادی ضرب المثل حافظه اعتماد سخنان ضد و نقیض کم حافظه بودن پر حرف بودن حرکات اضافی بدن

گت بلاگز آخرین اخبار ضرب المثل های دروغ و دروغگو+ ۸ خصوصیت مهم افراد دروغگو

زمینه پیدایش ضرب المثل آدم دروغ گو ، کلّه کلاهش سوراخ است این مثل در رسوایی و کم‌حافظه بودن دروغ‌گویان استعمال می‌شود و مأخذ آن، این حکایت است که

ضرب المثل های دروغ و دروغگو+ ۸ خصوصیت مهم افراد دروغگو

زمینه پیدایش ضرب المثل آدم دروغ گو ، کلّه کلاهش سوراخ است

این مثل در رسوایی و کم حافظه بودن دروغ گویان استعمال می شود و مأخذ آن، این حکایت است که شخصی در مجلسی دروغی گفت. دیگری جهت اینکه او را رسوا کند، گفت: آن که ته کلاهش سوراخ دارد دروغ گفت. این شخص فوراً دست به کلاه خود بُرد که ببیند سوراخ کجاست.

ضرب المثل های دروغ و دروغگو+ ۸ خصوصیت مهم افراد دروغگو

پیامهای ضرب المثل آدم دروغ گو ، کلّه کلاهش سوراخ است

۱. دروغ گو کم حافظه است.

۲. سخن غیرحق و غیرواقعی در حافظه نمی ماند.

****

«إِنَّ اللَّهَ لَا یَهْدِی مَنْ هُوَ کَاذِبٌ کَفَّارٌ؛ خداوند آن کس را که دروغ گو و کفرا ن کننده است هرگز هدایت نمی کند (و از رسیدن به نشانه باز می دارد)». (زمر: ۳)

زمینه پیدایش ضرب المثل آدم دروغ گو ، کلّه کلاهش سوراخ است این مثل در رسوایی و کم‌حافظه بودن دروغ‌گویان استعمال می‌شود و مأخذ آن، این حکایت است که

رسول خدا(صلی الله علیه وآله): «اِنَّ الْکِذْبَ یُسَوِّدُ الْوَجْهَ؛ دروغ روسیاهی می آورد.»

امام علی(علیه السلام): «اَلْکاذِبُ مُهانٌ ذَلیلٌ؛ دروغ گو، حقیر و خوار است.»

امام علی(علیه السلام): «عاقُبَهٌ الْکِذْبِ مَلامَهً وَ نَدامَهٌ؛ آخر دروغ گویی، سرزنش و پشیمانی است».

  • آدم دروغگو کم حافظه است:

چون حقیقتی در گفته های دروغگو نیست ، لیکن حرف بی اساس و ساختگی در حافظه شخص دروغگو نمی ماند ، چون مطلب دروغ است به حافظه سپرده نمی شود.

ضرب المثل های دروغ و دروغگو+ ۸ خصوصیت مهم افراد دروغگو

  • آسمان و ریسمان بهم بافتن:

دروغ و راست سر هم کردن ، حرفهای بی تناسب و بی ربط گفتن.

  • با طناب پوسیده کسی به چاه رفتن:

با حرف این و آن و یا آدم دروغگویی خود را به خطر انداختن ، اعتماد بیجا به کسی کردن.

زمینه پیدایش ضرب المثل آدم دروغ گو ، کلّه کلاهش سوراخ است این مثل در رسوایی و کم‌حافظه بودن دروغ‌گویان استعمال می‌شود و مأخذ آن، این حکایت است که

  • جهاندیده بسیار گوید دروغ:

سخن کسی که از سفری بر می گردد جهت شنوندگان عجیب و اغراق آمیز می آید و شاید به همین جهت چنین  مثالی    گفته شده.

  • جهنم هم به این گرمی نیست:

دروغی بگو که به عقل بگنجد ، این طور هم که تو ادعا می کنی نیست.

ضرب المثل های دروغ و دروغگو+ ۸ خصوصیت مهم افراد دروغگو

  • از روباه پرسیدند: شاهدت کیست؟ گفت دمم:

به دروغگویانی می گویند که دروغگوی دیگری را به شهادت می طلبد.

۸ خصوصیات مهم افراد دروغگو عبارتند از :

۱-چرب زبانی : عالی ترین وسیله فرد دروغگو چرب زبانی او است لذا تلاش می کنند خود را بیش از اندازه مودب و شخصی محترم نشان دهد و با جلب اعتماد دیگران به سادگی آنها را فریب می دهد بعد مطمئن باشید کسی که شما را تعریف و تمجید می کند قصد فریب شما را دارد .

۲- سخنان ضد و نقیض : اگر خوب و با دقت به حرفهای دروغگو توجه کنید کم و بیش به تناقض گویی او پی خواهید برد لذا می توانید با طرح سوالاتی ثبات و تعادل فکری او را بهم ریخته تا دروغگو صورت واقعی خود را زیاد جهت شما نمایان سازد.

۳-کم حافظه بودن: از قدیم گفته اند دروغ گو کم حافظه است اگر فردی منطقی باشید که عجولانه تصمیم نمی گیرید می توانید بعد از مدتی اطراف عنوان از فرد پرسش کنید خواهید دید جوابی که می دهد متفاوت از آنچیزی است که گفته بود.

۴- قسم خوردن: توجه کنید اگر سخنی که فرد می گوید راست بوده و صحت دارد نیازی به قسم خوردن ندارد بعد قول قسم های فرد دروغگو را نخورید .

۵-دادن وعده های فریبنده: از قدیم گفته اند : شخص دروغگو فرد طمعکار را گول می زند . و بخاطر همین مسئله است که افراد شیاد و حقه باز با دادن وعده ها خوب اشخاص را گول زده و آنها را به خاک سیاه می نشانند و دارو ندار آنها را از دستشان در می آورند بعد اگر می خواهید ره صد ساله را یک شبه  بپیمایید و حرص و طمع بر شما غالب شده است است مواظب باشید سرتان بی کلاه نماند.

۶-دقت کنید اگر سوالی اطراف عنوان بحث شده است از فرد دروغگو می کنید معمولآ با مواد ذیل از جانب او برخورد خواهید کرد:

الف:وانمود می کند پرسش شما را متوجه نشده است و از شما می خواهد سوالتان را تکرار کنید تا شاید از وقت استفاده نموده و مجالی جهت پاسخ دادن پیدا نماید.

ب:اگر جوابی نداشته باشد عنوان بحث را با طرح موضوعی تازه عوض می کند تا ذهن شما را از نکات حساس دور نماید خلاصه به نحوی از جواب دادن به پرسش شما طفره می رود.

ج:اگر مشاهده کند شما به نوعی به او مشکوک هستید شما را به بی اعتمادی متهم ساخته و تلاش می کند به نوعی عنوان را خاتمه دهد .

۷-پر حرف بودن: افرادی که راست می گویند کم حرف می زنند و زیاد عمل می کنند و بر تصویر افرادی که دروغ می گویند پرحرف هستند و کم کار و راحت طلب. بخاطر همین است که فرد دروغگو جهت اینکه به اصطلاح مخ طرف را بزند مجبور به پر حرفی می شود تا بنحوی طرف مقابلش را متقاعد ساخته و قول بزند و علت کم حافظه بودن شخص دروغگو نیز همین مسئله است.

۸-حرکات اضافی بدن: فرد دروغگو با حرکات اضافی سر و دست و … تلاش می کند به نحوی مقصود خود را به کرسی بنشاند و معمولآ در بیان عنوان نیز کلی گویی کرده و به گونهای گنگ و مبهم حرف می زنند تا طرف برابر را گیج کرده و به اصطلاح از آب گل آلود ماهی بگیرد.

واژه های کلیدی: بی اعتمادی | ضرب المثل | حافظه | اعتماد | سخنان ضد و نقیض | کم حافظه بودن | پر حرف بودن | حرکات اضافی بدن

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz